Pamiatky a zaujímavosti Piešťany

História mesta Piešťany bola od nepamäti spätá s rozvojom kúpeľníctva. Nie je preto žiadnym divom, že väčšina pamiatok mesta sa spája práve s kúpeľmi. Nájdeme tu Balneologické múzeum približujúce históriu kúpeľníctva na Slovensku, unikátny Kolonádny most aj nádherné historické budovy liečebných domov. V okolí Piešťan sa nachádza viacero známych hradov ako napríklad povesťami opradený Čachtický hrad a Beckov. V blízkosti Piešťan sa našli aj pozostatky moravanskej Venuše a obdobie Veľkej Moravy pripomína Kostolec Ducové.

Múzeá Piešťany

Návštevníci Piešťan môžu navštíviť 3 zaujímavé múzeá: 

Balneologické múzeum Imricha Wintera

Múzeum v Piešťanoch vzniklo v roku 1931, pričom na balneológiu sa špecializuje od roku 1966. Od roku 2002 patrí múzeum pod Trnavský samosprávny kraj. Expozíciu múzea si je možné pozrieť v 3 budovách – Kúpeľnej dvorane, Pamätnej izbe I. Krasku a vo vile dr. Lisku. Viac informácií

Classic car museum 

Múzeum prevádzkované miestnym klubom veteránov ponúka stálu výstavu veteránov a motocyklov. Vystavené vozidlá sú priebežne obmieňané. Súčasťou prehliadky múzea je aj odborný výklad. Viac informácií o múzeu veteránov v Piešťanoch nájdete na oficiálnej stránke Veteran club Piešťany

Vojenské historické múzeum

Expozícia vojenského múzea v Piešťanoch je sústredená v areáli bývalého vojenského letiska. V zbierkovom fonde múzea sa nachádza 9 272 zbierkových predmetov, ktoré sú  zaradené v 22 múzejných zbierkach. Aktuálne otváracie hodiny a vstupné do vojenského múzea nájdete na oficiálnej stránke múzea

Kolonádny most

Piešťanský kolonádny most pre peších predstavuje najdlhší krytý most na Slovensku. Táto národná kultúrna pamiatka patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry na našom území. Autorom mosta je architekt Emil Belluša. Hlavné zbierkové predmety múzea tvoria zbierky k dejinám kúpeľníctva na Slovensku.

Turistika Piešťany

Príroda v okolí Piešťan je ako stvorená na jednoduchšiu aj náročnejšiu turistiku. Obľúbenými turistickými cieľmi sú Čertova pec a Rozhľadňa Havran.

Piešťany – Čertova pec – Havran – Piešťany

Trasa začína pri Kolonádnom moste, odkiaľ pokračuje po zelenej značke cez Moravany nad Váhom k Striebornici a Čertovej peci. Od motorestu pri Čertovej peci pokračuje strmým stúpaním modrou značkou na Havran. Z Havrana vedie červená značka naspäť do Piešťan.

  • náročnosť: stredne náročná trasa
  • trvanie: 6 hodín 45 minút
  • začiatok trasy: Kolonádny most
  • lokalita: Považský Inovec
  • turistická značka: najskôr zelená, potom modrá a nakoniec červená 

Cyklotrasy Piešťany

Okolie Piešťan je okrem turistiky ideálne aj na potulky na bicykli. Obľúbené sú najmä cyklotrasy pozdĺž Váhu a neďalekej vodnej nádrže Sĺňava.

Kolookruh Sĺňava

  • dĺžka: 11 km
  • náročnosť: jednoduchý terén, vhodná aj pre rodiny s deťmi

Vážska cyklomagistrála

  • dĺžka: 56 km
  • náročnosť: jednoduchý terén

Tipy na výlety v okolí Piešťan

V blízkom okolí je možné absolvovať viacero zaujímavých výletov. Milovníci hradov sa môžu vydať po stopách krvavej grófky a navštíviť Čachtický hrad a Vrbové. Históriou dýcha Kostolec v obci Ducové. Vodná nádrž Sĺňava ponúka široké možnosti športového vyžitia. Viac tipov na výlety z Piešťan.

Časté otázky

V okolí mesta Piešťany sa nachádzajú napríklad turistická trasa Piešťany – Čertova pec – Havran – Piešťany. Viac informácií o túre.

Mesto Piešťany je známe najmä historickými kúpeľnými budovami, Kolonádnym mostom a Kúpeľným parkom. 

Áno, v Piešťanoch sa nachádza viacero múzeí napríklad Balneologické múzeum. Ďalšie múzeá.

Scroll to Top