Liečivé zdroje kúpele Piešťany

Za prírodné bohatstvo kúpeľov v Piešťanoch môžeme označiť unikátnu sírnu termálnu vodu, ktorá vyviera až z hĺbky 2000 m pod zemou, a liečivé sírne bahno. Miestne liečivé bahno vďačí za svoje vlastnosti taktiež najmä liečivej vode. Pre použitím na liečebné účely sa necháva vyzrieť až po dobu jedného roka. Piešťanské liečivé zdroje majú blahodárne účinky pri ochoreniach pohybového aparátu a reume, no osvečili sa aj pri liečbe mnohých ďalších zdravotných problémov. 

Prírodná liečivá voda

Centrum piešťanských kúpeľov je situované na Kúpeľnom ostrove. Práve tu vyviera väčšina piešťanských termálnych prameňov. Termálna voda vyviera z tektonických zlomov v hĺbke asi 2000 m. Odborne sa zachytáva 60 m pod povrchom. To zaručuje udržanie jej konštantného zloženia aj teploty. 

Celkovo sa na kúpeľnom ostrove v Piešťanoch nachádza 10 prameňov. Na liečebné účely sa využíva 5 z nich: Trajan, Cmunt, Hynie, Trkoš a Crato. Ostatné pramene sú tzv.pozorovacie zdroje. 

Piešťanskú liečivú vodu môžeme charakterizovať ako stredne mineralizovanú, síranovo-hydrogénuhličitanovú, vápenato-sodnú, sírnu, termálnu vodu. Má naozaj vysokú  teplotu 67 až 69 °C. Pred použitím na liečebné účely ju je  preto potrebné najskôr ochladiť. 

Jednotlivé minerálne pramene v Piešťanoch obsahujú okolo 1500 mg minerálnych látok na liter vody a voľné plyny, najmä sírovodík. Práve vysoký obsah síry, obsiahnutý vo vode v rôznych podobách (sírany, siričitany, sulfidy), predurčuje piešťanskú vodu na liečbu ochorení pohybového aparátu.  Okrem kúpeľných procedúr sa liečivé voda v Piešťanoch využíva aj na pitnú kúru. 

Účinky piešťanskej liečivej vody na organizmus

Mechanické pôsobenie vody hydrostatickým tlakom a vztlakom uľahčuje pohyb a zlepšuje cirkuláciu krvi a lymfy. Fyzikálne účinky piešťanskej vody vyvolávajú v organizme tzv. hypertermickú reakciu. Síra preniká cez kožu aj do hlbších tkanív. Pomáha zlepšiť prekrvenie, odstraňuje odumreté bunky, má antibakteriálne účinky, prispieva k obnove pokožky a potláča aktivitu kyseliny hyalurónovej.

Prírodné liečivé bahno

Piešťanské liečivé bahno predstavuje svetový unikát. Tento peloid s nezvyčajne vysokým obsahom síry a sírovodíka vzniká v odtokovom ramene rieky Váh, v mieste výverov liečivej vody. Bahno je tmavomodrej farby. Pred použitím na liečebné účely sa necháva rok vyzrieť. Vyzreté bahno je modrej až čiernej farby, má mazľavú konzistenciu a ochladzuje sa až štyrikrát pomalšie ako voda. Pri aplikácii má teplotu 45 °C. Využíva sa lokálne obklady a taktiež v špeciálnom bazéne s názvom Bahnisko. 

Účinky piešťanského bahna na organizmus

Piešťanské liečivé bahno má vysoké protizápalové účinky. Pomáha zmierňovať svalové napätie a opuchy v okolí kĺbov. Podporuje obnovu chrupiek, spojivových tkanív a medzistavcových platničiek. Okrem toho pozitívne vplýva aj na kosti, svaly, šľachy a kĺbový maz. 

Časté otázky

Liečebné zdroje kúpeľov Piešťany sú termálna minerálna voda a liečivé bahno. 

Liečivé zdroje kúpeľov Piešťany sú známe najmä vďaka blahodárnym účinkom pri liečbe ochorení pohybového aparátu. Pozrieť ďalšie účinky.

Minerálna voda v kúpeľoch Piešťany je jedinečná vysokým obsahom síry (6 – 10 mg/l) a sírovodíka (4,7 mg/l). Kompletné zloženie vody.

Termálna minerálna voda v kúpeľoch Piešťany na povrchu dosahuje veľmi vysokú teplotu 67 – 69 °C, takže pred použitím v kúpeľoch sa ochladzuje.

Po celom ostrove sú rozmiestnené fontánky, z ktorých je možné si nabrať piešťanskú minerálnu vodu.

Návrat hore