Kolonádový most v Piešťanoch je po rekonštrukcii

Kolonádový most, nazývaný tiež Sklený, je symbolom piešťanských kúpeľov. Okrem toho patrí k vrcholom funkcionalistickej architektúry, je národnou kultúrnou pamiatkou a ako najdlhší krytý most je aj slovenským rekordérom.

Za vznikom symbolu piešťanských kúpeľov stojí Ľudovít Winter

Myšlienka postaviť most v Piešťanoch sa zrodila v hlave budovateľa miestnych kúpeľov – Ľudovíta Wintera. Chcel, aby boli návštevníci kúpeľov chránení aj pred nepriaznivým počasím. 

Most je krytý po celej svojej dĺžke 156 metrov a je plne bezbariérový. V súčasnosti slúži ako promenáda pre kúpeľných hostí, no do roku 1956 slúžil aj automobilovej doprave. 

Rekonštrukcia Kolonádového mosta

Významnou rekonštrukciou prešiel Kolonádový most po druhej svetovej vojne. Aj vďaka autorovi rekonštrukcie, Miroslavovi Kollárovi, ho v roku 1987 vyhlásili za kultúrnu pamiatku. 

Najnovšia rekonštrukcia Kolonádového mosta začala v roku 2019, ukončená bola 2.7.2021. Táto rekonštrukcia okrem obnovy mosta priniesla aj zaujímavé informácie. Prekvapujúce bolo najmä objavenie pôvodnej farebnosti mosta – striedanie sa farebných polí vo farbách červená, žltá a modrá. Po rekonštrukcii ponechali monochromatická lomená biela farba mosta a tyrkysové zábradlie. 

Galéria priamo na moste

Súčasťou rekonštrukčných prác bolo aj vytvorenie galérie priamo na Kolonádovom moste. Úplne prvou výstavovou konajúcou sa v priestoroch mosta po slávnostnom otvorení bola výstava venovaná sochárskemu a objektovému umeniu výtvarníka Otisa Lauberta.

Vnútorná výzdoba

Most končí aj začína skleným vestibulom. Za vnútornú výzdobu okien vďačí akademickému maliarovi Martinovi Benkovi.

Zdobia ho aj zlaté latinské nápisy umiestnené na priečeliach. Zo strany od mesta kúpeľných hostí víta latinský nápis Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Zo strany od Kúpeľného ostrova nájdete písmená z Matúšovho evanjelia Vstaň a choď. Samozrejme po latinsky. 

Zo strany od mesta púta pozornosť aj bronzová socha Barlolámača v nadživotnej veľkosti. Jej autorom je Robert Kühmayer. Lámač barlí je symbolom uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov.

Návrat hore