Obnova parku pred hotelom Slovan

Ak ste niekedy boli v Piešťanoch, určite ste pri prechádzke popri Váhu zazreli majestátnu, no žiaľ chátrajúcu historickú budovu. Kedysi najkrajší a najluxusnejší hotel v kúpeľnom meste, hotel Slovan. Rekonštrukcia hotela je zatiaľ v nedohľadne, ale dobrou správou je, že park pred hotelom bude už tento rok čiastočne zrevitalizovaný a tým aj sprístupnený verejnosti.

Kúpele Piešťany začali s prvou etapou obnovy

Hotel Slovan v súčasnosti vlastnia kúpele Piešťany. Začiatok rekonštrukčných prác začali kúpele ešte minulý rok, kedy odstránili náletovú zeleň a odkryli pôvodné chodníky. Na obnove parku pred hotelom sa bude okrem kúpeľov podieľať aj Krajský pamiatkový úrad v Trnave a občianska iniciatíva Piešťanský okruh. Dobrovoľníci prisľúbili pomoc najmä s čistiacimi prácami. Obnovený park by mal byť sprístupnený verejnosti už v júni tohto roku.

Čo sa aktuálne nachádza v parku? 

V priestore parku pred hotelom Slovan nájdete balustrády, či podstavce 6 dvojíc malých chlapcov – putti. Sochy však, až na jednu, premiestnili do záhrady hotela Thermia Palace na Kúpeľný ostrov už pred niekoľkými rokmi. Okrem toho sa tu nachádza fontána.

Plán obnovy parku pred hotelom Slovan

V parku sa počíta nielen s osadením lavičiek, obnovou komunikácií, ale zreštaurujú sa aj podstavce na sochy, balustrády a obruba fontány. Samotná fontána sa z dôvodu vysokých nákladov obnovovať zatiaľ nebude, len jej vnútro vysypú štrkom. Na podstavce sa ale sochy zo záhrady hotela Thermie Palace nevrátia, zrejme ich ale nahradia repliky. V ďalšej etape sa počíta aj s osvetlením, či výsadbou kvetinových záhonov. V poslednej fáze sa plánuje sfunkčniť aj samotná fontána.

Grand Hotel Rónai (neskôr Royal a Slovan)

Hotel Slovan, perla Piešťan, kedysi Grand Hotel Rónai, bol pomenovaný podľa jeho majiteľa, ktorý ho dal postaviť. Hotel neskôr získala známa rodina Winterovcov, až napokon prešiel do rúk štátu. Budova hotela je jednou z najvýznamnejších pamiatok v meste, ale stavba je pozoruhodná aj z technického hľadiska.

Ak by ste si chceli hotel Slovan pozrieť aj vy, prípadne sa neskôr poprechádzať v jeho zrevitalizovanom parku, neváhajte a vyberte si z bohatej ponuky pobytov v Pieštanoch.

Scroll to Top