Hotel Slovan – niekdajšia pýcha Piešťan stále chátra

Hotel Slovan postavený v mestskom parku v Piešťanoch predstavoval svojho času najluxusnejší hotel v kúpeľoch Piešťany. Jeho sláva mu však nevydržala dlho a už viac ako 30 rokov chátra a ticho čaká na svoj ďalší osud. A ten je stále nejasný. 

Hotel Slovan postavili počas éry Winterovcov 

Hotel Slovan, ktorý sa v čase svojho vzniku volal Grand Hotel Ronai, vybudoval budapeštiansky podnikateľ Adolf Ronai potom, ako sa nepohodol s majiteľmi piešťanských kúpeľov. Ronai predtým vlastnil jedáleň v Kursalone v kúpeľoch Piešťany, no Winterovci mu nepredlžili nájom. 

Hotel postavili v roku 1906 ako najluxusnejší hotel v širokom okolí. V čase svojho vzniku mal hotel výťah, vodovod, elektrické osvetlenie, ústredné kúrenie aj napojenie na telefón. Súčasťou hotelového komplexu bola kaviareň, jedáleň aj spoločenská miestnosť. Celková kapacita hotela bola 120 lôžok. 

Autorom modernej budovy hotela je viedenský architekt Athurt Oberländer. Pred hotelom bol upravený park s fontánou, sochami zo začiatku 19. storočia a lavičkami pre oddych hostí. Hotel stojí v mestskom parku oproti budove Balneologického múzea.

Už krátko po otvorení prešiel hotel do rúk Winterovcom 

Arthur Ronai mal síce v podnikaní veľké plány, no prekazili ich dlhy. Túto situcáciu využili Winterovci, ktorí odkúpili pohľadávku od veriteľa a prebrali hotel pod svoju správu. 

Hotel zmenil meno na Grand Hotel Royal. Jeho prevádzkovaním Winterovci poverili syna predchádzajúceho neúspešného majiteľa. Z hotela sa stala vyhľadávaná lokalita a konalo sa tu aj množstvo spoločenských podujatí. 

Socializmus priniesol hotelu nielen ďalšiu zmenu mena 

V období socializmu premenovali hotel najskôr na Grand Hotel Slovan a neskôr len hotel Slovan. Pod týmto názvom fungoval hotel až do svojho zatvorenia a je pod ním známy aj dnes. 

Hoci sa viackrát uvažovalo o rekonštrukcii hotela, a bol zaradený aj medzi záväzné úlohy štátneho investičného plánu, k samotnej rekonštrukcii nikdy nedošlo. Namiesto toho bol hotel 1.9.1985 zatvorený. A pritom sa v tomto roku stal aj národnou kultúrnou pamiatkou. 

Na svoj ďalší osud čaká hotel dodnes 

Pri zatváraní hotela Slovan nikto nepočítal s tým, že hotel neprivíta nových hostí celé desaťročia. V pláne bola rekonštrukcia hotela, výstavba balneoterapie a jeho ďalšia prevádzka. Za týmto účelom vznikla v roku 1989 firma Interthermal, ktorú založili Československé štátne kúpele Piešťany a rakúska spoločnosť Grassi Hotel Beteiliguns. 

Plány však prekazil dlhotrvajúci spor ohľadom právoplatnosti založenia spoločnosti. Na základe rozhodnutia Najvyššie súdu SR bola táto spoločnosť v apríli 1992 vymazaná z podnikového registra a k plánovanej rekonštrukcii tak nedošlo. 

Stavebné práce na hoteli boli začaté novou spoločnosťou v roku 1993. Po krátkej dobe však boli prerušené a nikdy sa v nich nepokračovalo. 

Hotel Slovan je dnes majetkom Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a dodnes čaká na svoj ďalší osud. V hre už viackrát bol jeho odpredaj aj rekonštrukcia. Podľa aktuálnych informácií kúpele stále aktívne hľadajú nového majiteľa hotela. 

Scroll to Top