Symbol piešťanských kúpeľov – socha Barlolámača bude čoskoro zreštaurovaná

Medzi najznámejšie symboly kúpeľného mesta Piešťany patrí socha Barlolámača. Reštaurátor Stanislav Kožela prevzal do svojich rúk sochu piateho októbra. S prácou na soche by sa malo pokračovať do konca novembra 2021.

Na reštaurovanie sochy Barlolámača získalo mesto Piešťany financie z programu  “Obnovme si svoj dom“ vo výške 15 000 eur. Súčasťou obnovy bude okrem iného aj reštaurátorský výskum, následné reštaurovanie poškodených miest a konzervovanie povrchu sochy. 

Obnoví sa aj unikátna technológia fontány podľa pôvodných výkresov architekta Emila Belluša. Reštaurovanie Barlolámača je súčasťou celkovej revitalizácie Kolonádového mosta, ktorú po dvoch rokoch ukončili k začiatku letnej sezóny.

Barlolámač patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska

Bronzová socha Barlolámača sa nachádza pri priečelí Kolonádového mostu v Piešťanoch, ktorý prepája mesto s Kúpeľným ostrovom. Monumentálnu bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti vytvoril akademický sochár Robert Kühmayer. Do bronzu bola odliata v Prahe. Na svojom mieste stojí od roku 1933. Pri príležitosti povýšenia obce Piešťany na mesto bol Barlolámač 21. októbra 1945 prijatý za mestský znak.

Barlolámač patril k symbolom Piešťan oveľa skôr

Myšlienka vzniku symbolu piešťanských kúpeľov vznikla ešte koncom 19. storočia. V roku 1894 Ľudovít Winter požiadal Artura Heyera, aby zosobnil niečo, čo by predstavovalo uzdravenie. Renovovaný výtvarník Winterovi následne predstavil skicu Lámača barlí. 

Winter si nechal Lámača barlí označiť ochrannou známkou piešťanských kúpeľov, nakoľko sa ju začali mnohí napodobňovať či kopírovať. Barlolámač sa tak objavil na všetkých propagačných materiáloch kúpeľov. Nastala však jediná zmena – bronzový barlolámač láme barlu v rukách, jeho predchodca ju lámal cez koleno. 

Barlolámač zachytený na historickej fotografii

Barlolámač predstavuje aj v súčasnosti uzdravujúcu silu piešťanských kúpeľov a zároveň patrí k ikonickým a najfotografovanejším objektom mesta Piešťany. Preto ak aj vy trávite svoj čas v Piešťanoch, či už na liečebnom alebo wellness pobyte, nepremeškajte príležitosť odfotografovať sa s touto ikonou Piešťan.

Zdroj: www.piestany.sk

Scroll to Top