Slovenskú Pisu nájdete kúsok od Piešťaň

Mestečko Vrbové, ktoré leží 10 kilometrov od Piešťan, sa môže popýšiť vlastnou šikmou vežou. Je naklonená takmer o meter. Vrbovčania žartovne hovoria, že na koho raz tá veža spadne, toho dočista zabije.

Slovenská Pisa

Vežu vo Vrbovom dokončili v roku 1835 po veľkej epidémii cholery. Na projekte veži sa podieľal murársky majster Jozef Verner z Čachtíc. 

Zvony vo veži odbíjali predovšetkým smrť. Mesto zasiahla choroba, ktorá kosila takmer v každej rodine. Dnes zvony umiestnené vo veži našťastie zvolávajú ľudí aj na bohoslužby, oznamujú poludnie a vyprevádzajú novomanželov na cestu životom.

Slovenská Pisa je vysoká 38 metrov, postavená v klasicistickom štýle. Naklonila sa v roku 1930 po dlhotrvajúcich dažďoch. Veža je dnes vyhľadávanou turistickou atrakciou. Samozrejme je zabezpečená a stabilizovaná tak, aby nehrozilo jej zrútenie. 

Vrbové – rodisko kráľa Madagaskaru

Vrbové je mesto na západnom Slovensku v okrese Piešťany, kde sa narodil aj Móric Beňovský. Priečelie jeho rodného domu zdobí pamätná tabuľa. Mesto však dalo vyhotoviť aj informačnú tabuľu pri šikmej veži. Tiež ju nasvietilo a premenilo na zaujímavú turistickú atrakciu. 

Vrbové je známe aj z čias panovania tzv. Krvanej Grófky – Alžbety Bátoričky. Vrbové aj neďaleký Čachtický hrad preto patria k vyhľadávaným výletným miestam slovenských, aj zahraničných návštevníkov kúpeľov v Piešťanoch. Spojte aj vy víkendový relax v Piešťanoch s návštevou kraja Krvavej Grófky. Vďaka šikmej veži budete mať na chvíľu pocit akoby ste sa ocitli dokonca až v Taliansku.

Návrat hore