Muchov obraz v Thermia Palace

Alfons Mucha, uznávaný maliar, namaľoval dievča sediace v kresle oblečené v piešťanskom kroji. Pri dievčati stojí žena, ktorá jej podáva červenú ružu. V pozadí je rieka Váh a dedinka Moravany nad Váhom. 

Obraz autor namaľoval na mieru do päťuholníkového priestoru nad dverami hotelovej reštaurácie Grand v Thermia Palace. Slávnostne ho odhalili 15. mája 1932. Obraz namaľoval ako poďakovanie za uzdravenie dcéry Jaroslavy, ktorá navštívila spolu s otcom Piešťany.

Prečo je Muchov obraz tak strážený? 

Obraz Alfonsa Muchu je jedinečný, a tak aj vzácny. Preto sa niet čomu čudovať, že ho v roku 2000 niekto ukradol. Nakoniec sa obraz podarilo vypátrať. Pomáhal dokonca aj Interpol a do pátrania sa zapojila aj verejnosť.

V roku 2006 ho vrátili na svoje miesto, kde je dodnes, ale v súčasnosti oveľa lepšie zabezpečený a pod stálym dozorom kamier.

Alfons Mucha – vzácny hosť piešťanských kúpeľov

Alfons Mucha pravidelne navštevoval piešťanské kúpele so svojou dcérou Jaroslavou, ktorá trpela vážnou reaumatitídou. 

Ako úspešný maliar drevených dekorácií, autor plagátov na mieru a návrhár poštových známok a bankoviek vždy budil v Piešťanoch veľkú pozornosť. Z veľkej vďaky za starostlivosť, ktorej sa jeho dcére v kúpeľov dostáva sa im rozhodol venovať kúsok zo svojej tvorby.

Dopriať si rozmaznávajúcu starostlivosť si môžete aj vy. Stačí si vybrať z ponuky pobytov v piešťanských kúpeľoch. Pretože, tu je za vzácneho hosťa považovaný každý bez výnimky.

Scroll to Top