Do piešťanského kúpeľného parku sa po 50 rokoch vrátila vzácna socha

Dňa 30.7.2021 slávnostne opätovne odhalili v piešťanskom kúpeľnom parku sochu s názvom Pocta IX. symfónii Ludwiga van Beethovena od slovenského sochára Alexandra Trizuljaka. Socha sa do parku vrátila po polstoročí, ktoré strávila ukrytá v depozite.

Socha bola z parku odstránená v roku 1970

Šesť metrov vysoká socha pôvodne skrášľovala prostredie pred hotelom Thermia Palace. Autor sochy však bol pre vtedajší režim nepohodlný, a tak bola socha v roku 1970 odstránená. 

Na novom umiestnení sochy sa spoločne dohodla rodina autora, krajský pamiatkový úrad a kúpele Piešťany. Návštevníci kúpeľného ostrova sa tak opäť môžu kochať vzácnou sochou, no tentoraz na novom stanovisku – neďaleko kúpaliska Eva

Novoodhalenie sochy prebehlo v symbolický dátum 

Organizátori znovuodhalenia sochy si vybrali symbolický dátum – pred šesťdesiatimi rokmi sa v tento deň v Piešťanoch uskutočnila prvá výstava umenia v exteriéri, ktorú v spolupráci s architektom Ľubomírom Mrňom usporiadal práve Alexander Trizuljak. Zároveň by sa v tomto roku autor sochy dožil sto rokov. Odhalenia sochy sa zúčastnila aj rodina zosnulého autora. 

Socha bola do parku presunutá po častiach ťažkotonážnou technikou.

Scroll to Top