5 zaujímavostí, ktoré ste možno o Piešťanoch nevedeli

Kúpeľné mesto Piešťany sa okrem svojich svetoznámych kúpeľov, môže pýšiť aj ďalšími zaujímavosťami či kuriozitami. Prečítajte si týchto 5 zaujímavostí o Piešťanoch. Počuli ste o už všetkých?

1. Infanteristi v Piešťanoch 

Infanteristi pôsobili v Piešťanoch ako v jedinom kúpeľnom meste na Slovensku od 19. storočia až do obdobia 2. svetovej vojny. Infanterista bola osoba, ktorá ťahala za oje dvojkolesový uzavretý vozík. Ten slúžil na prepravu hostí po kúpeľnom ostrove či prevážal kúpeľných hostí na procedúry v piešťanských kúpeľoch.

Infanteristi v Piešťanoch

2. Miestne horúce termálne pramene využívali ľudia už v praveku

Osídlenie dnešného mesta a jeho okolia siaha až do najstarších čias, o čom svedčia aj mnohé archeologické nálezy. K najpozoruhodnejším nálezom patrí soška unikátnej Moravianskej Venuše. Tá bola objavená v neďalekých Moravanoch nad Váhom. Moraviansku Venušu vytvoril neznámy umelec pred vyše ako 23 000 rokmi z mamutoviny. V súčasnosti môžeme Moraviansku Venušu považovať za najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku.

3. Piešťany zažili aj krádeže

Piešťany zažili dve krádeže. V jednom prípade to bola krádež so šťastným koncom, v druhom prípade sa ukradnuté predmety nepodarilo do dnešných dní vypátrať.

Krádež Muchovho obrazu z Thermie Palace

Vzácny obraz od maliara Alfonza Muchu, ktorý daroval piešťanským kúpeľom ako poďakovanie za liečbu jeho dcéry, ukradli v roku 2000. Obraz bol okrasou jedálne hotela Thermia Palace, no žiaľ bol technicky slabo zabezpečený. Zlodeji plátno vyrezali a utiekli oknom cez záhradu. 

V roku 2004 napokon obraz vypátrali, ale až v roku 2006 sa dostal na svoje pôvodné miesto. Obraz bol zle skladovaný a zložený, preto si vyžadoval náročné reštaurovanie. 

Krádež vzácnych šperkov z Balneologického múzea

V roku 2016 odcudzili z Balneologického múzea v Piešťanoch vzácne šperky z doby rímskej. Zlodeji ukradli vzácny prsteň z kniežacieho hrobu z Krakovian – Stráží, ktorý sa do múzea dostal len krátku dobu pred krádežou, dve strieborné pozlátené motýľovité spony a jednu kópiu spony. Všetky tieto predmety pochádzajú z prelomu 3. – 4. stor.n.l. Dodnes sa, žiaľ, predmety nenašli.

Zlatý prsteň z hrobu Krakovany-Stráže

4. Okrem Barlomálamača je symbolom kúpeľov v Piešťanoch aj páv

Tradičným symbolom kúpeľov v Piešťanoch je socha Barlolámača, ktorá stojí na Kolonádovom moste. Okrem Barolámača sa stal symbolom kúpeľov aj páv. Symbolika páva sa viaže s povesťou, podľa ktorej si páv máčal zlomenú nohu v tunajšej termálnej vode a bahne a následne vyzdravel.

Ľudovít Winter si páva zvolil za symbol hotela Thermia Palace. Motív páva môžete nájsť v interiéri hotela Thermia a takisto v balneocentre Balnea. Pávie perá na kobercoch označujú priestory určené mužom, kým tie pre ženy sú s vyobrazením lekna.

5. V piešťanských kúpeľoch ,,varia” v bahennej kuchyni

V piešťanských kúpeľoch sa nachádzajú aj 4 bahenné kuchyne. Tu prenášajú vyťažené dozreté bahno. Bahno je následne zaliate termálnou vodou a pripravené na balneoterapiu. Nahriate bahno putuje do jednotlivých kúpeľných domov.

Kúpele Piešťany

Ak ste všetkých 5 zaujímavostí o Piešťanoch vedeli, gratulujeme vám. Ak nie, nezúfajte. Ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Preto neváhajte ani chvíľu a vyberte si zo širokej ponuky hotelov v Piešťanoch a vyskúšajte unikátne liečivé prírodné zdroje na vlastnej koži aj vy. Samozrejme nevynechajte ani návštevu pamiatok a atrakcií mesta Piešťany.

Scroll to Top