3 turistické trasy v okolí Piešťan, ktoré by nemal vynechať žiadny turista

Nachádzate sa v Piešťanoch a chcete spoznávať okolie tohto kúpeľného mesta? Chcete si dať piknik na lúke plnej kvetov? Vyberte sa na Skalku. Máte chuť spoznávať útroby našej zeme a históriu pravekého osídlenia? Privíta vás jaskyňa Čertova pec. Ak je vašim cieľom dlhšia turistika a krásne výhľady, určite by ste mali navštíviť rozhľadňu na Marháte. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tri najobľúbenejšie turistické trasy v okolí Piešťan, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť.

Na Skalku z Hubinej

Nad obcou Hubina výrazne vyčnieva vrch Skalka zarastený lesom i lúkami. Z jeho vrcholovej časti vystupuje skalisko. Na jeho vrchole (377 m.n.m.) sa nachádza slovenský dvojkríž a pozostatok vysielača. Zo Skalky sa vám naskytne výhľad na Hubinu, Kostolec, Moravany nad Váhom, ale aj Piešťany. Z opačnej strany uvidíte hrad Tematín. Skalka nad Hubinou patrí k obľúbeným výletným miestam jednotlivcov aj pre rodiny s deťmi.

Trasa 

Východiskovým bodom na Skalku je lesná cesta oproti katolíckemu kostolu v obci Hubina (modrá značka).  Chodník má mierne stúpanie. Cestou prídete na čistinu, kde je prístrešok, ohnisko a sedenie. 

Vrch Skalka

Jaskyňa Čertova pec

Krasová jaskyňa Čertova pec patrí medzi najstaršie jaskynné osídlenie na Slovensku z doby kamennej. Čertova pec patrí k významným archeologickým a paleontologickým lokalitám na Slovensku. V roku 1981 jaskyňu vyhlásili za chránený prírodný výtvor. Na zoznam prírodných pamiatok ju zapísali v roku 1994.

Jaskyňa je obojstranne priechodná, dlhá 27 metrov, široká 6 metrov a jej maximálna výška je 4,6 metra. Hovorí sa, že sa tu v minulosti ukrývali údajne aj zbojníci.  Navštíviť ju môžete celoročne bez obmedzení.

Trasa

Jaskyňa sa nachádza asi 10 kilometrov od kúpeľného mesta Piešťany v katastrálnom území obce Radošiná. Od motorestu Čertova pec v obci  je to k jaskyni približne 5 minút chôdze po vyznačenom chodníku. 

Jaskyňa Čertova pec

Rozhľadňa na Marháte

Turistická rozhľadňa sa nachádza v pohorí Považský Inovec na vrchu Marhát v nadmorskej výške 758 m. n. m. nad obcou Nitrianska Blatnica. Vybudovali ju v roku 2008. Vďaka nenáročnému výstupu je obľúbeným cieľom rodín s deťmi, turistov – seniorov i cyklistov. 

Rozhľadňa je vysoká 17 metrov a ponúka krásne výhľady. Za priaznivého počasia vás čakajú výhľady na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty od Beckova až po Devín, Nitru, Topoľčany, Nováky, hrad Tematín, ale aj Čachtický hrad. Na vrchole sa nachádza tabuľa s ukazovateľmi smeru na jednotlivé vrchy.

Pod rozhľadňou sa nachádzajú dva drevené prístrešky, kde si môžete oddýchnuť a dať prestávku na jedlo. Pred prístreškom sa nachádza väčšie ohnisko. 

Dominantu rozhľadne tvorí železný kríž s výškou viac ako 10 metrov. Kríž postavili v roku 1947 občania Nitrianskej Blatnice ako symbol vďaky, že obec nepostihli materiálne hrôzy druhej svetovej vojny. 

Rohľadňa Marhát

Trasa 

Na rozhľadňu máte možnosť prístupu z viacerých strán, a z Nitrianskej Blatnice, z rekreačnej oblasti Výtoky či zo Starej Lehoty. Trasy patria k stredne náročným, s ľahkosťou ich zvládnu aj aktívni seniori a rodiny s deťmi. Pokiaľ ste skúsenejší a trúfate si na dlhšiu túru, na rozhľadňu sa môžete vybrať aj pešo priamo z kúpeľov Piešťany cez neďaleké Moravany nad Váhom. 

Ak sa rozhodnete pre návštevu azda najznámejšieho kúpeľného mesta Piešťany rozhodne nevynechajte príležitosť vyskúšať aj liečivú silu ich prírodných zdrojov. Piešťanské kúpele, ale i mesto Piešťany, ponúkajú mnohé atrakcie. Či už sa rozhodnete preskúmať turistické trasy v okolí Piešťan, navštíviť múzeá alebo sa previesť loďou, nudiť sa nebudete. Možností ,ako tráviť voľný čas v Piešťanoch je naozaj mnoho. Stačí si vybrať.

Zdroj: www.pic-piestany.sk

Scroll to Top