SK CZ PL
Kúpele Piešťany
Hotely, ubytovanie, pobyty, wellness, história, informácie
 

Kúpele Piešťany: Balneologické Múzeum

Balneologické múzeum. Múzeá a pamiatky v okolí kúpeľov Piešťany.
Balneologické múzeum. Múzeá a pamiatky v okolí kúpeľov Piešťany.

Balneologické Múzeum
Oficiálna stránka múzea.

 

Na záchranu národných tradícií a kultúry slovenskí národní buditelia hlásali názor, že mesto bez múzea je mestom bez histórie. Myšlienka založenia múzea vyšla z podnetu Imricha Wintera, ktorý v roku 1928 spolu so správcom kúpeľov Václavom Vlkom sústredili v Piešťanoch nadšencov muzeálnej spoločnosti. Jej sa za necelých 5 rokov podarilo zhromaždiť množstvo cenných materiálov na zriadenie múzea v priestoroch Kursalónu. Slávnostné otvorenie prebehlo 29.6.1933. Prvým riaditeľom sa stal zakladateľ Imrich Winter a bol ním až do svojej smrti v r. 1943. Piešťanská muzeálna spoločnosť zanikla v r. 1938, no múzeum existovalo naďalej.

Dnes tvorí hlavnú časť Balneologického múzea jej stála expozícia na Beethovenovej ulici. Táto obsahuje dlhé roky zhromažďované hodnotné materiály. Sú nimi hlavne archeologické vykopávky, národopisné predmety, dokumenty, fotografie zachytávajúce dejiny Piešťan jednak ako obce meniacej sa na mesto a jednak ako kúpeľov. Z hľadiska kúpeľov je zaujímavé

hlavne balneologické zameranie expozície, medzi inými moderná piešťanská balneoterapia. K pozoruhodnej časti patrí od roku 1973 zbierka predmetov zachytávajúca vzťah L. van Beethovena k Piešťanom a jeho pobyt v nich.

Pod správu Balneologického múzea patrí tiež pamätná izba Ivana Krásku, ktorej obnovené expozície poskytujú nové materiály zo života a tvorby tohto národného umelca. K meniacim sa expozíciám múzea patrí galéria vo Vile Dr. Liska na Štefánikovej ulici. Do správy múzea patrí i národná kultúrna pamiatka veľkomoravského veľmožského dvorca v neďalekom Ducovom.

 

 

Akciové pobyty / Pobyty / Hotely