SK CZ PL
Kúpele Piešťany
Hotely, ubytovanie, pobyty, wellness, história, informácie
 
21.05.2011 13:46

Kúpele Piešťany privítali svojich zakladateľov po 72 rokoch

Kúpele Piešťany boli kedysi iba bezvýznamnou dedinkou, ktorá nebola ničím výnimočná. Bol to práve Alexander Winter, ktorý už pred takmer 100 rokmi postavil v kúpeľoch hotel Sandor Pavillon****. Dnes sa môže popýšiť luxusným zariadením, za ktoré získal štyri hviezdičky. O …

 

Kúpele Piešťany boli kedysi iba bezvýznamnou dedinkou, ktorá nebola ničím výnimočná. Bol to práve Alexander Winter, ktorý už pred takmer 100 rokmi postavil v kúpeľoch hotel Sandor Pavillon****. Dnes sa môže popýšiť luxusným zariadením, za ktoré získal štyri hviezdičky. O rozkvet kúpeľov Piešťany sa postarali aj jeho synovia Ľudovít a Imrich Winterovci. Práve vďaka nim sa kúpele Piešťany stali jedny z najvyhľadávanejších kúpeľov celého sveta. Nešťastné udalosti prvej a druhej svetovej vojny však rod Winterovcov o tento majetok pripravili a ich potomkovia boli nútení odísť do rôznych kútov sveta.

Ako vďaku za zveľaďovanie kúpeľov Piešťany sa rozhodlo mesto Piešťany spolu s vedením hotela Sandor Pavillon**** usporiadať stretnutie všetkých potomkov Winterovcov z celého sveta v ich rodisku. A tak sa vo štvrtok 19.mája 2011 zišlo na pôde kúpeľov Piešťany spolu 35 členov tohto významného rodu zo Slovenska i zahraničia. Prišli aj pätnásti potomkovia z USA, Nemecka a Francúzska. Niektorí navštívili Slovensko vôbec poprvýkrát a prostredím kúpeľov boli doslova očarení. Niektoré časti programu boli prístupné aj širokej verejnosti.

Slávnostný program

Najhlavnejším bodom celého programu bolo odhalenie busty Alexanda Wintera. Winterovcov privítal primátor mesta Piešťany, Ing. Remo Cicutto, vnučka Imricha Wintera, Ing. Kristína Stankovská, ktorá ako jediná z mála ostala žiť v Piešťanoch, ďalej riaditeľka hotela Sandor Pavillon****, Daniela Miháliková a riaditeľ Balneologického múzea, Dr. Vladimír Krúpa. Súčasťou kultúrneho programu bolo aj vystúpenie známeho ľudového tanečného súboru, Lúčnica a aj vystúpenie klaviristu Richarda Rikkona.

Piatok, 20.mája 2011, bol venovaný návšteve Mestského úradu, Balneologického múzea a kursalónu, kde si Winterovci vychutnali aj vynikajúci obed. Po tomto obede sa sa uskutočnil slávnostný sprievod po meste Piešťany, ktorý viedli Winterovci, predstavitelia mesta a a iní hostia. Začal sa pri hoteli Sandor Pavillon***, pokračoval cez Winterovu ulicu a zastavil sa pri kolonádovom moste pri barlolámačovi. Nasledovala prehliadka kúpeľného ostrovčeka vláčikom. Piatkový program sa ukončí prehliadkou hotela Thermia Palace***** a kúpeľného domu Irma, kde boli hostia pozvaní aj na večeru. Pred týmto hotelom bola vysadená aj pamätná lipa.

Návrat do minulosti

V sobotu 21.mája 2011 strávili Winterovci pokojné chvíle v kruhu svojej rodiny. Wellness centrum hotela Sandor Pavillon**** patrilo iba im a tak si mohli nerušene vychutnávať všetky pôžitky, ktoré prináša, spomínať na svojich známych a tak sa na chvíľu preniesť do minulosti. Niektorí z nich navštívili aj cintorín a vzdali tak úctu pamiatke ich predkov. Sobotný večer bola usporiadaná rozlúčková večera, počas ktorej boli servírované rôzne jedlá ešte z čias Rakúsko-Uhorska, teda z čias Winterovcov. Podávalo sa aj najobľúbenejšie jedlo – Winterové perky. Prekvapením pre hostí bolo pomenovanie ich obľúbeného tradičného nápoja ako “nápoj Winterovcov” a aj kúpeľné oblátky dostali meno po zakladateľoch kúpeľov Piešťany.

Kúpele Piešťany patria medzi celosvetovú špičku v kúpeľnej liečbe. Počas liečebných pobytov sa o vás postará profesionálny zdravotnícky personál, pri relaxačných pobytoch si dokonale oddýchnete a zrejaxujete svoje unavené telo.

 


 

Akciové pobyty / Pobyty / Hotely