SK CZ PL
Kúpele Piešťany
Hotely, ubytovanie, pobyty, wellness, história, informácie
 

História kúpeľov Piešťany: Kolonádový most

Most spájajúci centrum mesta s Kúpeľným ostrovom. Most bol vrcholom zvelaďovacieho úsilia Ľ. Wintera pri modernizácii kúpeľov Piešťany. Na jeho stavbu získal 1,2 milióna korún zo štátnych subvencií, milión venoval z vlastných podnikových prostriedkov a 1,5 milióna získal pôžičkou z fondu kúpeľnej komisie.

Kolonádový most, história kúpeľov Piešťany.

Stavba kolonádového mosta

Stavba sa začala na jeseň roku 1930 a skončila v roku 1933. Nosnú spodnú časť mosta projektoval švajčiarsky architekt Schwarz, vrchnú kolonádu národný umelec, akademik Emil Belluš. Most je vyzdobený leptaným sklom podľa kartónov národného umelca Martina Benku.

Piešťanský Barlolamač

Pri vstupe na Kolonádový most stoji bronzová socha Barlolamača v nadživotnej veľkosti od R. Kúhmazera z r. 1933. Pri nej je na moste nápis titulu oslavnej básne Adama Trajana Benešovského z r. 1642 "Saluberrimae Pistinienses Thermae" (Zdraviu naj prospešnejšie Piešťanské kúpele).

Na druhej strane od Kúpeľného ostrova je známy nápis "Surge et ambula" (Vstaň a choď). 2. aprila 1945 ustupujúce nemecké vojská most zničili, podľa pôvodného projektu bol obnovený v r. 1956.

 

Akciové pobyty / Pobyty / Hotely