SK CZ PL
Kúpele Piešťany
Hotely, ubytovanie, pobyty, wellness, história, informácie
 

História hotela Thermia Palace a Irma

V zime roku 1909 začal Ľudovít Winter s prípravou nového projektu výstavby reprezentačného hotela a luxusného kúpeľa. Jeho cieľom malo byť zvýšenie príjmov na úhradu vysokého nájomného ako i ďalši krok k získaniu medzinárodnej prestíže kúpeľov. Projekčné práce robil architekt Armin He-gedús, bývalý spolužiak Ľ. Wintera z čias štúdii na vysokej škole technickej vo Viedni, spolu s Heinrichom Bôhmom.

V projekte sa uplatnila noblesná secesia, originálne bohatstvo rôznych jedinečných tvarov, miešanie farieb s detailom. Banský úrad, ktorý mal v tých časoch na starosti ochranu prírodných liečivých žriediel, z obavy narušenia režimu termálnych vôd, nepovolil kopanie základov v blízkosti prameňov. Preto profesor budapeštianskej Vysokej školy technickej Aladár Kovácz Sehestéry navrhol postaviť budovu na železobetónovej 1,5 metra hrubej platni a na pilotoch zarazených hlboko do zeme.

Výstavba začala na jeseň roku 1910. Ľ. Winter si na ňu požičal v Hypotečnej banke v Budapešti 1,6 mil. korún, v ďalšej 0,5 mil. korún. Za necelých 20 mesiacov napriek mnohým stavebným i finančným ťažkostiam, boli obe náročné budovy hotové.

Prvého mája 1912 sa teda otvorili brány moderného komplexu prepychového kúpela Irma, spojeného vykurovacou chodbou s ubytovacím zariadením - palácovitým hotelom Thermia Palace. Ku konečnému efektu krásy a komfortu prispelo 22 dodávateľských firiem z Viedne a Budapešti.

Oba objekty boli určené pre zámožných hostí, vysokú úroveň a kategóriu vyjadroval už vlastne jeho názov Thermia, ktorý údajne vymyslela manželka Alexandra Vintera. K budove prislúchajúci kúpeľ nazvali na pamiatku grófky Irmy Erdôdyo-vej. Ako prvý prominentný hosť sa do návštevnej knihy zapí¬sal bulharský cár Ferdinand I. Ten sa vyjadril, že po postavení Thermie Paláce " v Horných Uhrách objavili hotel, ktorý v Európe nemá páru".

Cisár navštevoval kúpele už predtým a liečil sa tu i od 23.12.1916 - 21.2.1917. Počas tohoto pobytu si tu na 1. poschodí hotela zriadil i svoj vojnový generálny štáb s vlastným poštovým úradom. Začiatkom februára 1917 sa tu konala schôdzka 3 panovníkov bojujúcich Ústredných mocností - Ferdinanda I., nemeckého cisára Vilhelma II. a rakúskeho cisára Karola I. o budúcom vedení vojny.

Neskoršie pribudli do knihy návštev Thermie Palace podpisy celého radu grófov, princezien, vojvodov, barónov, kniežat, finančných magnátov, diplomatov, politikov, podnikateľov.

K Thermii Palace patrí i parčík pred ňou so 4 sochami grécko-rímskych bohov, ako i vzadu záhradka s bazénom Slza. Vo vonkajšom východnom výklenku budovy kúpeľa Irma je mramorová busta cisárovny Alžbety v nadživotnej veľkosti, pravdepodobne od Jána Fadrusza.

"Stará dáma" Thermia Palace slávi v roku 2010 svojich 98 rokov.

 

História hotela Thermia Palace a Irma. Kúpele Piešťany.
História hotela Thermia Palace a Irma. Kúpele Piešťany.
História hotela Thermia Palace a Irma. Kúpele Piešťany.
 

Akciové pobyty / Pobyty / Hotely